google9a2fcd2a78e0252a.html

Racing Results 2012

Sun 23rd Sept Lowe and Davis

Some say this is possibly the most important event of the skiffing calendar

The prestigious and most top inter-club team event of the season

 A great deal of thanks goes to our team manager Judy Graham and Mark Neal for inspired planning and plotting. 

Results:

Gents Singles (Lowe cup)

1st string Paul Cobbett

2nd string Dave Clarke

3rd string Kane Magee

 Gents Doubles (Davis cup)

1st String : 

 Dave Clarke, Ben Flint –  Sarah Clarke cox

  2nd String:

  Steve Newrick, Jon Ridgway – Helena Smalman-Smith cox

  3rd String:

   Kane Magee, Nick Mepham – Mark Neal cox

  Reserve Ben stepped in for Sal who had an unfortunate accident

.

.

. .

Skiff Championships Henley 26th August

 

The team won loads of stuff :

Gents Championship Singles

TVSC S Hassan 

 Gents Junior Doubles  

TVSC C Mundy C Ramsay E Clarke (cox)     

 Gents Junior Senior Doubles  

TVSC J Ridgway S Newrick R Workman (cox) 

 

Gents Junior Senior Singles 

TVSC C Mundy     

 Gents Junior Singles  

TVSC K Magee  

 Ladies Championship Singles

TVSC E Sherwell    

 Mixed Championship Doubles

TVSC E Sherwell S Hassan S Clarke (cox)  

 Mixed Junior Senior Doubles

TVSC J Prout C Mundy E Clarke (cox)    

 Mixed Novice Doubles  

TVSC J Ridgway S Cook E Laverick (cox)  

 Mixed Veteran Doubles

TVSC J Barrs D Clarke S Clarke (cox)

.

Walton Reach Regatta on Sat 18 Aug

More wins for TVSC

Sarah Cook and Vicky Cosgrove

Sal Hassan

Kane Magee

Declan           Morton

Declan           Morton and Kim Thornborough

Chris  Mundy

Steve  Newrick and Jon      Ridgway

Chris  Ramsay and Ashey Tilling

Jon     Ridgway and Helena          Smalman-Smith

Andy   Rose   and Dave       Page

Thanks to all our coxes without whom the teams could not have won Rachel, Sarah, Helena, Mary, Elaine, Mark, Ellen, Leslie and Mary.

 Sunbury Regatta on Sat 11 Aug

A great day out with good weather, good company followed by a superb Mid-summer supper back at the Valley clubhouse

TVSC wins

Paul    Cobbett                      

Elise   Sherwell                   

Elise   Sherwell and  Helen Hankey

Steve  Newrick and Jon Ridgway

Chris  Ramsay                    

Jon Ridgway and Helena Smalman-Smith

Thanks to all our coxes Sarah, Ellen, Elaine, Helena and Mary 

.

.

.

Chertsey Regatta on Sat 4 Aug

 

 Egham Regatta 24 June

Full results for skiffing races…

Race Race Div 1 Next
No Time Event Surrey (Bank) Berkshire (Buoys) Winner Ump Dist Race
R27 948 GJD Heat WSPC Milner/Price P O’Neill (cox) (6) Skiff Club Millest/Wright Porter (cox) (7) WSPC Milner/Price P O’Neill (cox) (6) RS 5L R37
R36 1015 GJD Semi WSPC Ducas/MacMillan SCR (cox) (3) Skiff Club Farrell/Russell Russell (cox) (4) Skiff Club Farrell/Russell Russell (cox) (4) SCR R60
R37 1018 GJD Semi DSPC Rodriguez/Gibbons Yates (cox) (5) WSPC Milner/Price P O’Neill (cox) (6) DSPC Rodriguez/Gibbons Yates (cox) (5) BH 4L R60
R38 1021 GND Semi DSPC Groom/Lawson MacLean (cox) (8) Skiff Club Guy/Mollett Tretyak (cox) (9) DSPC Groom/Lawson MacLean (cox) (8) EG E R56
R39 1024 GND Semi Skiff Club Black/Taylor Mehers (cox) (10) Skiff Club Davies/Coveney Jurianz (cox) (11) Skiff Club Davies/Coveney Jurianz (cox) (11) RS 2L R56
R44 1039 GVD Semi WSPC Myhill/O Neill L Oke (cox) (7 Sec) (13) Skiff Club Gregory/Ashcroft Gunn (cox) (16 sec) (14) WSPC Myhill/O Neill L Oke (cox) (7 Sec) (13) IB E R57
R55 1112 GJ/SD Final TVSC Newrick/Ridgeway Smalman-Smith (cox) (1) WSPC Costello/Costello A Nother (cox) (2) TVSC Newrick/Ridgeway Smalman-Smith (cox) (1) EG E
R56 1115 GND Final DSPC Groom/Lawson MacLean (cox) (8) Skiff Club Davies/Coveney Jurianz (cox) (11) DSPC Groom/Lawson MacLean (cox) (8) BH E
R57 1118 GVD Final Skiff Club Haines/Shore Leach (cox) (11 Sec) (12) WSPC Myhill/O Neill L Oke (cox) (7 Sec) (13) Skiff Club Haines/Shore Leach (cox) (11 Sec) (12) IB 2L
R60 1127 GJD Final Skiff Club Farrell/Russell Russell (cox) (4) DSPC Rodriguez/Gibbons Yates (cox) (5) Skiff Club Farrell/Russell Russell (cox) (4) BH 1/3L
Race Race Div 2 Next
R34 1339 GNS Semi Skiff Club Russell (4) WSPC Costello (5) SCR Skiff Club Russell (4) SCR R58
R35 1342 GNS Semi WSPC Price (6) Skiff Club Waldron (7) WSPC Price (6) LH 2L R58
R56 1445 GJ/SS Final TVSC Ridgway (1) Skiff Club Haines (2) TVSC Ridgway (1) EG E
R57 1448 LND Final TVSC Eggington/Smalman-Smith A Nother (cox) (46) WSPC Moody/Matheson Silvey (cox) (47) TVSC Eggington/Smalman-Smith A Nother (cox) (46) BD 1 1/4L
R58 1451 GNS Final Skiff Club Russell (4) WSPC Price (6) WSPC Price (6) LC 5L
Race Race DIV 3 Next
R29 1659 MXDND Heat Skiff Club Rustd class=”xl67″ style=”border-left: none; width: 212pt;” width=”283″Skiff Club Farrell/Russell Russell (cox) (4)Semisell/Russell Russell (cox) (42) WSPC Ducas/Broatd class=”xl69″ style=”border-top: none; border-left: none;”dhurst A Nother (cox) (43) Skiff Club Russell/Russell Russell (cox) (42) EG 1 1/2L R40
R36 1720 MXDJD Final DSPC Rodriguez/Lesley I. O’Neill (cox) (37) TVSC Smalman-Smith/Rigway Eggington (cox) (38) TVSC Smalman-Smith/Rigway Eggington (cox) (38) MD 2 1/2L R58
R39 1729 MXDND Semi Skiff Club Guy/Porter Gun (cox) (39) Skiff Club Waldron/Burridge-Payne Burridge (cox) (40) Skiff Club Guy/Porter Gun (cox) (39) AC 3 1/2L R61
R40 1732 MXDND Semi Skiff Club Tretyak/Farrell Mehers (cox) (41) Skiff Club Russell/Russell Russell (cox) (42) Skiff Club Tretyak/Farrell Mehers (cox) (41) EG 4 1/2L R61
R41 1735 MXDJ16 Final WSPC Taylor/Burgess P. Silvey (cox) (32) WSPC Spurling/Tebbit M. O’Neill (cox) (33) WSPC Taylor/Burgess P. Silvey (cox) (32) AC 1 1/2L
R57 1823 MXDJ18 Final WSPC Taylor/Burgess Silvey (cox) (34) WSPC Moody/Oke O’Neill (cox) (35) WSPC Moody/Oke O’Neill (cox) (35) BD E
R58 1826 MXDJD Final WSPC MacMillan/Titmarsh SCR (Cox) (36) SCR TVSC Smalman-Smith/Rigway Eggington (cox) (38) SCR
R61 1835 MXDND Final Skiff Club Guy/Porter Gun (cox) (39) Skiff Club Tretyak/Farrell Mehers (cox) (41) Skiff Club Tretyak/Farrell Mehers (cox) (41) LC E

 4 TVSC wins… including superb hat-trick for Jon

Gents JS Doubles  Steve Newrick, Jon Ridgway, coxed by Helena Smalman-Smith
Gents JS Singles Jon Ridgway
Ladies Novice Doubles Alex Eggington, Helena Smalman-Smith, coxed by Lesley Tilling
Mixed Junior Doubles Helena Smalman-Smith, Jon Ridgway, coxed by Alex Eggington

Wraysbury Long Distance Sculls 19-May 

 

Gordon Dear Mixed Marathon (SC) 13-May 

Tiny & Nancy Knight (DSPC) 5-May – cancelled due to lots of river

Dittons Long Distance Sculls 29-Apr – Results were not released

Division 1 was completed

TVSC Win for Ben Flint Gents Novice Singles 

Division 2 cancelled 

Sunbury Skiff and Punting Club 6K Head Sat 21 April

Finish Times   STATUS WINNERS IN BOLD

STATUS

CLUB

BOW

STROKE

COX

START

 NUMBER

 TIME

OVERALL

POSITION

POSITION IN STATUS

GENTS SENIOR

TVSC

N MEPHAM

E BALL

O MEPHAM

1

32.10

1

1

GENTS SENIOR

DSPC

R HOPKINS

M PEARS

A NEWMAN

5

32.19

2

2

GENTS SENIOR

DSPC

J WOOLMAN

J BRENNAN

S DUFFY

3

33.10

3

3

GENTS SENIOR

DSPC

N SHIPLEY

A TURNER

S O’SULLIVAN

2

33.34

4

4

GENTS NOVICE

TVSC

K MAGEE

A TILLING

L TILLING

18

34.18

5

1

GENTS JUNIOR

SC

D SAWTELL

M ROCHE

A LEACH

14

34.26

6

1

GENTS NOVICE

SC

A FARREL

A MONDALE

L RUSSELL

19

34.33

7

2

LADIES SENIOR

DSPC

S O’SULLIVAN

S LOHMANN

D LOHMANN

13

34.43

8

1

GENTS JUNIOR

DSPC

S GIBBONS

J RODRIGUEZ

J BRADSHAW

15

34.49

9

2

GENTS J/S

TVSC

J FAIRBAIRN

B FLINT

E CLARKE

6

34.52

10

1

GENTS VET 123

SC

S RUSSELL

K SHORE

J PREVITE

11

35.07

11

1

GENTS J/S

TVSC

J SANDIFER

C MUNDY

M NEAL

8

35.38

12

2

LADIES SENIOR

DSPC

N MACLEAN

C YATES

P CAMMACK

12

36.07

13

2

GENTS VET 123

SC/DSPC

C JESSOP

M FAIN

A LEACH

10

36.10

14

2

GENTS J/S

DSPC

N EVANS

J TITCHENER

N MACLEAN

7

36.14

15

3

GENTS VET 123

SC

M WESTROPP

R HUGHES

H BATEMAN

9

38.39

16

3

GENTS NOVICE

SC

C COVENEY

M BLACK

H BATEMAN

20

39.25

17

3

LADIES JUNIOR

DSPC

L CHAMBERLIN

A NEWMAN

N BRADLEY

16

39.52

18

1

GENTS NOVICE

SC

R GUY

B WALDRON

N PAINTER

17

40.25

19

4

LADIES NOVICE

TVSC

A EGGINTON

H SMALM-SMITH

O MEPHAM

22

43.33

20

1

LADIES NOVICE

SC

J PORTER

K BURRIDGE

J PREVITE

21

44.40

21

2

GENTS SENIOR

TVSC

D CLARKE

S HASSAN

S CLARKE

4

NRO

Head of the Dart Sat 14 April

Click here for full results

  Simon Mepham Mixed Doubles Marathon Sat 31 March 2012

Finish Times